Author Bella in Mathematics, 07.03.2018

Maria spent $28.69 on one pair of jeans and T-shirts. The jeans cost $16.49. Each T-shirt cost the identical amount.How much did every T-shirt shore?

Answered by januzo4819864

$28.69-$16.49=$12,2If there are two T-shirts the cost of them will be:$12,2/2=$6,1Answer: One T-shirt costs $6,1.I hope I helped :D

Didn't find the right answer?

Use site search If you are not satisfied with the answer. Or browse Mathematics category to find out more.